ECHA proponuje ograniczenia dotyczące substancji chromu(VI) w celu ochrony zdrowia
ECHA/NR/25/11
Europejska Agencja Chemikaliów przedstawia propozycję centralnego unijnego ograniczenia dotyczącego niektórych substancji sześciowartościowego chromu, Cr(VI). Celem jest ograniczenie szkodliwych skutków tych rakotwórczych substancji chemicznych zarówno dla pracowników, jak i społeczeństwa.
Helsinki, 29 kwietnia 2025 r. – Na wniosek Komisji Europejskiej ECHA oceniła ryzyko, jakie niektóre substancje Cr(VI) stwarzają dla pracowników i społeczeństwa, a także skutki społeczno-ekonomiczne potencjalnych ograniczeń.
Agencja stwierdziła, że unijne ograniczenie jest uzasadnione, ponieważ substancje Cr(VI) należą do najsilniejszych czynników rakotwórczych w miejscu pracy i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia pracowników. Osoby mieszkające w pobliżu obiektów przemysłowych, które uwalniają te substancje do środowiska, są również narażone na raka płuc i jelit.
ECHA proponuje wprowadzenie zakazu stosowania substancji Cr(VI), z wyjątkiem następujących kategorii zastosowań, pod warunkiem spełniania określonych limitów narażenia pracowników i emisji do środowiska:
1. Formułowanie mieszanin
2. Galwanizacja na podłożu z tworzywa sztucznego
3. Galwanizacja na podłożu metalowym
4. Stosowanie podkładów i innych zawiesin
5. Inne metody obróbki powierzchni
6. Dodatki funkcjonalne/środki pomocnicze w procesie
Takie ograniczenie mogłoby zastąpić obecne wymogi autoryzacyjne w ramach REACH, zapewniając, że ryzyko związane z substancjami Cr(VI) będzie skutecznie kontrolowane, gdy nie będą już podlegać autoryzacji REACH. Ponadto chromian baru jest objęty zakresem ograniczenia, aby uniknąć niefortunnej substytucji.
Ograniczenie mogłoby zapobiec uwolnieniu do środowiska do 17 ton Cr(VI) i zapobiec nawet 195 przypadkom zachorowań na raka rocznie. W ciągu 20 lat łączne korzyści pieniężne szacuje się na 331 mln EUR lub 1,07 mld EUR, w zależności od wybranej opcji ograniczenia. Całkowity koszt dla społeczeństwa europejskiego szacuje się na 314 mln EUR lub 3,23 mld EUR. Koszty te obejmują inwestycje w środki mające na celu zmniejszenie emisji do środowiska i narażenia pracowników, koszty zamknięć i relokacji oraz zastępowanie substancji Cr(VI) bezpieczniejszymi alternatywami.
Wszystkie zainteresowane strony mają możliwość przekazania informacji popartych solidnymi dowodami podczas sześciomiesięcznych konsultacji, których rozpoczęcie planowane jest na 18 czerwca 2025 r. ECHA planuje zorganizowanie sesji informacyjnej online, aby wyjaśnić proces wprowadzania ograniczeń i pomóc zainteresowanym stronom wziąć udział w konsultacjach.
Następne kroki
– Komitety naukowe ECHA ds. oceny ryzyka i analizy społeczno-ekonomicznej ocenią propozycję ograniczenia. W swojej ocenie wezmą pod uwagę dowody naukowe otrzymane podczas konsultacji.
– Komisja Europejska wspólnie z 27 państwami członkowskimi UE podejmie decyzję w sprawie ograniczenia i jego warunków – na podstawie propozycji ECHA i opinii komitetów.
Dokumenty dotyczące propozycji ograniczeń ECHA opublikowała pod linkiem
https://echa.europa.eu/pl/-/echa-proposes-restrictions-on-chromium-vi-substances-to-protect-health
w zakładce